İade ve İptal İşlemleri

Sipariş İptal İşlemi 

Siparişinizi siparişlerim sayfasından iptal edebilirsiniz. Bunun için siparişinizi detaylı görüntüleme sayfasına gidiniz "Siparişi İptal Et" butonuna basınız. 

 

Online sipariş iptal etme işlemi siparişiniz kargoya verildi ise yapılamaz. 

 

Eğer siparişinizde bir ya da bir kaç ürünün iptalini talep ediyorsanız kalem iptali için bizleri arayarak ya da mail atarak talebinizi iletebilirsiniz. Ürün iptalleri tarafımızdan en kısa sürede yapılacak ve bedel iadesi ile ilgili işlem süreci bilgilendirmesi maille size aktarılacaktır. 

 

Önemli Not: Havale ödemeli siparişlerin iptal edilmesi durumunda tarafınıza gönderilen alacak dekontunun banka hesabınıza geri ödemesi aşamasında sizden banka hesap bilgileriniz talep edilecektir. Bu sebeple dekont onay/red işlemleri sırasında ödemeyi yapan kişiye ait banka hesap bilgilerinizi (banka adı-şube kodu-hesap numarası) yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Aksi durumda ödeme işlemlerinizde sorun yaşanabilir. 

 

İade İşlemleri 

Temel kural olarak aldığınız ürünü teslimat tarihinden itibaren 8 iş günü içerisinde The Brush’ın düzenlemiş olduğu fatura ve iade sebebinizi içeren bir not eki ile iade edebilirsiniz. 

 

* İade Ürünlerinizi Mutlaka İade Sebebinizi Bildiren Bir Not Eki ve Faturanız İle Gönderiniz. 

 

** İade etmek istediğiniz ürünün faturası kurumsal ise, geri iade ederken kurumun düzenlemiş olduğu iade faturası ile birlikte göndermeniz gerekmektedir. İade faturası, kargo payı dahil edilmeden (Ürün birim fiyatı + KDV şeklinde) kesilmelidir. Faturası kurumlar adına düzenlenen sipariş iadeleri "İade Faturası" kesilmediği takdirde tamamlanamayacaktır. 

 

385 Sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği Uyarınca Yeni Uygulama! 

Eğer vergi mükellefi değilseniz, almış olduğunuz ürünü iade ederken elinizde bulunan firmamıza ait faturada ilgili iade bölümündeki bilgileri eksiksiz olarak doldurduktan sonra imzalayarak ürün ile birlikte bize geri göndermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde iade işleminiz tamamlanmayacaktır. 

 

Genel iade şartları aşağıdaki gibidir; 

- İadeler mutlak surette orijinal kutu veya ambalajı ile birlikte yapılmalıdır. 

- Orijinal kutusu/ambalajı bozulmuş (Örnek: orijinal kutu üzerine kargo etiketi yapıştırılmış ve kargo koli bandı ile bantlanmış ürünler kabul edilmez.) tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir. 

- İade etmek istediğiniz ürün ile birlikte orijinal fatura (sizdeki bütün kopyaları) ve iade sebebini içeren bir dilekçe göndermeniz gerekmektedir.